mars

Свет

Трамп против мисија на Месечината, го интересира само Марс

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше вселенската агенција НАСА за намерата повторно да испрати астронаути на Месечината во 2024 година, наместо, како што тој вели,
Магазин

Астробиолог тврди дека на Марс постои скриен живот

А1он
Луѓето бараат знаци на вонземски живот низ целиот универзум, вклучително и на Црвената планета. Некои астробиолози теоретизираa дека Марс претставува подобна средина за живот. Под
Магазин

(ВИДЕО) НАСА прв пат регистрираше земјотрес на Марс, слушнете како звучи

А1он
Ракетата Инсајт на НАСА регистрираше земјотрес на Марс, за прв пат сеизмичко поместување е забележано на друга планета, објави лабораторијата Jet Propulsion Laboratory во Калифорнија.
Магазин

Завршена мисијата Опортјунити на Марс

А1он
Американската Национална аеронаутичка вселенска администрација (НАСА) потврди дека мисијата на роботското возило „Опортјунити“ на Марс е завршена, откако што изгубиле контакт со него во јуни