aktivisti za zastita na zivotnite

Регион

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасни маки на кучиња во српски стационар, си ги јадат сопствените малечки

А1он
Српската јавност е згрозена од денеска објавените снимки од стационар за кучиња кај Крагуевац, на кои се гледа како стотици животни умираат во најстрашни маки,
Македонија

„Лајка“: Ги викаме активистите на средби, ама тие не доаѓаат

А1он
Од градското јавно претпријатие „Лајка“ велат дека не се одржала за денеска планираната средба на раководството на претпријатието и претставници на здруженијата за заштита на
Регион

Насилството врз животните во Грција станува кривично дело

А1он
Суровоста и малтретирањето на животните во Грција ќе бидат квалификувани како кривично дело со построги казни и можност за затвор според законскиот амандман подготвен од
Македонија

(ВИДЕО) Активисти од Скопје откупија пит-бул за борби: Кучето по една година си ги најде вистинските газди

Мери Јордановска
Пред неколку дена беше огласена на „Фејсбук“ и се продаваше за 100 евра за борење, а веќе денеска, со помош на активистите за заштита на
Македонија

ВИДЕО: Пожарникари во Велес спасија мало куче фрлено во дупка со подземни канали

А1он
Велешкото здружение за заштита на животните „Гласот на животните“ на „Фејсбук“ објави видео и фотографии од мало, двомесечно куче како цвили и бара помош, откако
Македонија

Анима мунди: Полициски час во Македонија – но не и за убијците на животни

А1он
Од „Анима мунди“ со отворено писмо му се обратија на министерот Наќе Чулев, барајќи одговорност за насилството врз животните за време на корона кризата. Почитуван
Македонија

ВИДЕО: Герила акција на активистите за заштита на животните на собир со Шилегов и Марин

Габриела Димковиќ-Мишевска
Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на Скопје и Аеродром, Петре Шилегов