kucinja skitnici

Македонија

МВР: Ќе биде поднесена соодветна пријава за мажот кој уби седум кучиња во Струга

А1он
Полицијата од Струга извести дека е извршен службен разговор со 62-годишниот М.З. од село Ливада, струшко. Тој се сомничи дека во периодот од 6.45 до
Македонија

Анкета на студентите од Факултетот за ветеринарна медицина за проблемот со бездомните кучиња

А1он
Со цел добивање основни информации за проблематиката на популацијата со бездомни кучиња, студентите при Факултет за ветеринарна медицина – Скопје и Центарот за благосостојба на животните под
Македонија

Глутници бездомни кучиња и пред зградата на општина Тетово-жителите бараат помош за безбедно движење

А1он
Тетовци и пред зградата на општина Тетово секојдневно се среќаат со голем број бездомни кучиња, па алармираат дека не можат безбедно да се движат. Ова
Македонија

Кучињата скитници, горлив проблем за стружани

Кристијан Ландов
Проблемот со кучињата скитници во Струга останува. Граѓаните загрижени за нивната безбедност од глутниците, кои ги демнат секојдневно. Јавното претпријатие „Комунално“ излезе со обвинување дека