tevdovski

Економија

(ВИДЕО) Тевдовски: Невработеноста е на најниско ниво, бројот на вработени е зголемен за повеќе од 28 илјади луѓе

А1он
Министерот за финансии на Владата на Република Северна Македонија, Драган Тевдовски денеска пред граѓаните на Битола, во рамки на трибината со нив „Фер општество –
Економија

Тевдовски: Преку 30 милиони евра за локални проекти во Битола

А1он
Министерот за финансиии Драган Тевдовски најави повеќе локални проекти за општина Битола, за време на трибината која денеска се одржа во овој град со наслов
Економија

Тевдовски: Ја намалуваме каматата за „Купи куќа, купи стан“ на 2,9%

А1он
Министерот за финансии Драган Тевдовски денес пред Македонската банкарска асоцијација ги презернтираше новините во законот за субвенционирање на станбен кредит. Тој кажа дека значително се
Економија

Тевдовски: Од годинава ќе стартува Регистарот на вистински сопственици на фирми

А1он
Годинава ќе стартува регистарот на вистински сопственици со кој ќе се евидентираат физичките лица, сопственици на правни субјекти кои ги поседуваат или контролираат фирмите. Ова
Економија

Тевдовски: Значајно подобрена борбата против финансискиот криминал

А1он
Министерот за финансии Драган Тевдовски оствари работна средба со директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми. Директорот информира дека во 2018 година Управата поднела
Економија

Тевдовски: Во 2018 јавниот долг ставен под контрола, јавните финансии реформирани

А1он
Јавниот долг е ставен под контрола, а годинава е направен сет од десет клучни реформи за подобар систем на јавни финансии. Ова денеска го истакна
Економија

Тевдовски за Буџетот за 2019: Буџетскиот дефицит намален, раст на платите и вработеноста

А1он
Повисоки стапки на економски раст, подобар животен стандард на населението, владеење на правото, повисоко ниво на социјална правда и зачленување во ЕУ и НАТО се
Економија

„Форумот на добри компании“: Владата, компаниите и граѓанскиот сектор – партнери во развојот на социјалното претприемништво

А1он
Министерот за финансии, Тевдовски го отвори овогодинешниот „Форум на добри компании“ организиран од Public, а поддржан од Европската Унија и Германската Амбасада. Тој и Министерката