dimovski

Македонија

Собранието попладнево ќе расправа за одобрување притвор на Димовски

На седница на Собраниетио на Република Македонија, закажана за попладне во 15:30 часот, ќе се расправа за  барањето за одобрување притвор на пратеникот Љупчо Димовски,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Димовски: Следува комплициран избор на антикорупциска комисија

А1он
Конкурсот за избор на членови на Антикорупциската комисија објавен во октомври денеска беше поништен за да може да се објави нов оглас согласно новодонесениот закон
Македонија

Димовски ги прими копиите од акредитивните писма на новите амбасадори на Естонија, Гана, Уганда и на Малта

А1он
Во Министерството за надворешни работи, државниот секретар Виктор Димовски денеска ги прими копиите од акредитивните писма на вонредните и ополномоштени амбасадори во Република Македонија на
Македонија

Мукоски, Арнаудов, Василевски, Тарчуловски и Димовски си изгласаа амнестија

А1он
Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски се петмината пратеници обвинети за настаните на 27 април. Првите тројца се членови на
Македонија

Димовски на состанок на националните координатори на Процесот за соработка меѓу Кина и земјите од Централна и Источна Европа

А1он
Македонска делегација предводена од државниот секретар во Министерството за надворешни работи Виктор Димовски денеска учествуваше на 12. Состанок на националните координатори на Процесот 16+1. Како
Македонија

Димовски со „забеган, фанатичен и романтичен“ предлог: Да се определи рок до кога ќе важи промената на името

А1он
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски испорача два предлога до владата во за уставните измени. Тие да се ограничат со рок до кога да важат, во
Видео Македонија

ВИДЕО: Мијалков и Димовски гушнати влегоа во Кривичен

А1он
Тукушто избрканиот ексфункционер на ВМРО-ДПМНЕ од партијата, Сашо Мијалков, денеска во Кривичниот суд на судењето за „Титаник 2“ влезе прегрнат со пратеникот од партијата Илија
Македонија

(ВИДЕО) Димовски: Вчера бевме сведоци дека македонското Собрание беше окупирано како да сме во состојба на војна

А1он
Зоран Заев и армадилата на власта е целосно делегитимирани после синоќешното силување на демократијата и волјата на народот, рече Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. – Зоран
Македонија

Данев побара продолжување на седницата и по 18 часот, Џафери му рече на Димовски да му каже дека не може тоа да бара

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, одби да ја продолжи денешната седница на која се расправа за уставните измени и по 18 часот. Предлогот го достави
Македонија

Димовски: Ова треба да заврши денеска, ќе констатираме дека нема да има измени во Уставот

А1он
Се што треба денеска да направиме е да го артикулираме гласот на граѓаните односно да констатираме дека овие уставни измени не можат да бидат составен