malta

Свет

На Малта ненадејно избувна невреме, загина нуркач, спасени 17 туристи

А1он
Холандски нуркач загина, а 17 други туристи беа спасени кога ненадејно избувна бура во морето кај Малта, соопшти полицијата. Вооружените сили на Малта соопштија дека
Uncategorized

Анѓушев: Благодарност до Малта за мандатот, не можам да бидам конзул со сенка врз моето име

А1он
Поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев денеска преку соопштение и се заблагодари на, како што вели пријателска Малта за честа да биде почесен конзул, но наведува дека
Македонија

Малтешкото МНР му ја прекина на Анѓушев функцијата почесен конзул на Малта

А1он
Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото поместување на „црната листа“ на
Регион

(ВИДЕО) Хаос на убаво туристичко место на Малта: Туна предизвика метеж на плажа, луѓето мислеа дека е ајкула

А1он
На интернет кружат неверојатни видеа од ајкули од места кои туристите ги обожаваат. Нешто слично се случи и на Малта (Заливот Гадира), само што не
Свет

Драма во Медитеранот: Вода навлегува на брод кој е без капетан и со 400 луѓе

А1он
Вода почна да продира во бродот со околу 400 луѓе, кој неконтролирано плови меѓу Малта и Либија, извести денеска службата за поддршка „Аларм телефон“. Службата
Свет

Наградата Дафне Каруана Галиција доделена на филмот за руското влијание во Африка

А1он
Наградата за новинарство Дафне Каруана Галиција која се доделува секоја година околу 16 октомври, датумот на убиството на новинарката, годинава ја добија новинарите Клемент Ди
Регион

Малта: Започна судски процес против двајца браќа обвинети за убиство на новинарка пред 5 години

А1он
Двајца браќа денеска беа изведени пред судот во Малта под обвинение за убиство на новинарката Дафне Каруана Галисија на 16 октомври 2017 година, кога нејзиниот
Свет

Почина четиригодишно девојче, загубила свест при пад од чамец во Средоземното море

А1он
Четиригодишно девојче почина, а 61 мигрант беше пренесен на грчкиот остров Крит, откако чамецот со кој се пренесувале во Средоземното море се соочил со проблеми
Свет

Католички свештеник од Малта потрошил 150.000 евра на порно сајтови: „Бев во криза“

А1он
Католички свештеник обвинет за проневера на вкупно 500.000 евра донации, потрошил 150.000 евра на порнографски сајтови, објавија медиумите во Малта. Обвинителите успеаја да откријат шестцифрени