malta

Регион

Бизнисменот Фенеч обвинет за убиството на новинарката Каруана Галиција

А1он
Еден од најбогатите малтешки бизнисмени Јорген Фенеч е обвинет за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција, соопшти обвинителството. Се уште не е одреден датумот на
Свет

Малта e прва во Европа со колективен имунитет на Ковид-19

А1он
Властите во Малта соопштија дека државата е првата земја во ЕУ што веќе има постигнат колективен имунитет против коронавирусот. Властите соопштија дека 70 проценти од
Регион

Отворена прекршочна процедура против Кипар и Малта за продавање ЕУ пасоши

А1он
Европската Комисија соопшти дека денеска се отворени прекршочни процедури против Малта и Кипар за предметот „златни пасоши“, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската Комисија
Свет

Поранешниот премиер на Малта, Џозеф Мускат, испитан во врска со убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција

А1он
Малтешката полицијата го сослуша поранешниот премиер Џозеф Мускат за сведочењето на бизнисменот Јорген Фенех, човекот за кој се верува дека стои зад убиството на истражувачката
Регион

Синот на убиената новинарка Галиција: Мајка ми ги истражуваше врските на Ѓукановиќ

А1он
Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот на новинарката, која пред три
Свет

Малта: Лекарите и медицинските сестри ќе штрајкуваат ако не се откажат музичките фестивали

А1он
Лекарите и медицинските сестри на Малта денеска се заканија со штрајк поради тоа што најавените четири големи музички фестивали би можеле да бидат голем ризик