malta

Свет

Малта привремено го стопира издавањето на „златните пасоши“ на Руси и Белоруси

А1он
Малта во средата соопшти дека времено ќе запре со давање државјанства и дозволи за престој на Руси и Белоруси по руската инвазија на Украина, суспендирајќи
Регион

Бизнисменот Фенеч обвинет за убиството на новинарката Каруана Галиција

А1он
Еден од најбогатите малтешки бизнисмени Јорген Фенеч е обвинет за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција, соопшти обвинителството. Се уште не е одреден датумот на
Свет

Малта e прва во Европа со колективен имунитет на Ковид-19

А1он
Властите во Малта соопштија дека државата е првата земја во ЕУ што веќе има постигнат колективен имунитет против коронавирусот. Властите соопштија дека 70 проценти од
Регион

Отворена прекршочна процедура против Кипар и Малта за продавање ЕУ пасоши

А1он
Европската Комисија соопшти дека денеска се отворени прекршочни процедури против Малта и Кипар за предметот „златни пасоши“, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската Комисија