konzul

Македонија

Дипломатски синдикат: Османи за конзул во Њујорк испраќа штотуку вработен во МНР кој нема дипломатско звање

Орце Костов
Македонскиот дипломатски синдикат го крева гласот против растечкиот тренд на разбивање на професионалноста и внатрешните регулативи во Министерството за надворешни работи. „Еклатантен пример за непочитување
Uncategorized

Анѓушев: Благодарност до Малта за мандатот, не можам да бидам конзул со сенка врз моето име

А1он
Поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев денеска преку соопштение и се заблагодари на, како што вели пријателска Малта за честа да биде почесен конзул, но наведува дека
Македонија

Малтешкото МНР му ја прекина на Анѓушев функцијата почесен конзул на Малта

А1он
Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото поместување на „црната листа“ на
Економија

Блиски луѓе на Заев ќе работат за фирма на белоруски конзул во Македонија: Кој ќе копа јаловина во РЕК Битола за 25 милиони евра

Орце Костов
Државната ЕСМ, односно производствената подружница РЕК Битола го распиша најголемиот тендер за ископ на јаловина од речиси 25 милиони евра во во последните десет години,
Македонија

Отворен Конзулат на Малта во земјава, Кочо Анѓушев именуван за почесен конзул

А1он
Во Скопје денеска официјално е отворен Конзулат на Малта во земјава и за почесен конзул на оваа островска држава е именуван проф. д-р Кочо Анѓушев.
Македонија

Марко Андонов именуван за почесен конзул на Грузија во Македонија

А1он
Професор Марко Андонов е именуван за почесен конзул на Грузија во Северна Македонија. Владата на седницата на 4 месецов донесе Одлука со која се дава