konzulat

Македонија

Чистачката во бугарскиот конзулат во Битола интервјуирала кандидати за пасош, одбила многу барања

Орце Костов
Извесна Весна Котеска, која работела како хигиеничарка во бугарскиот конзулат во Битола ги интервјуирала кандидатите за бугарско државјанство и поради ова многу барања биле одбиени,
Македонија

Фирма од Зајас ќе ја реновира амбасадата во Цирих: Османи бара гаранција дека не е донатор на ДУИ

Орце Костов
По повод вчерашната реакција на компанијата „ЕУРОИНВЕСТ МЕДИУ“, Министерството за надворешни работи ја информира јавноста дека постапката за избор на најповолен понудувач, на огласот со
Регион

Сомнителен пакет пред рускиот конзулат во Солун, полицијата предизвика контролирана експлозија

А1он
Сомнителниот пакет бил фрлен до Генералниот конзулат на Русија во Солун. Полицијата ја блокирала улицата и извршила контролирана експлозија, по што било утврдено дека во
Македонија

Отворен Конзулат на Малта во земјава, Кочо Анѓушев именуван за почесен конзул

А1он
Во Скопје денеска официјално е отворен Конзулат на Малта во земјава и за почесен конзул на оваа островска држава е именуван проф. д-р Кочо Анѓушев.
Македонија

ВИДЕО: Во конзулатот во Минхен како на пазар, Македонец од Германија бара одговорност за аматеризмот на вработените

Искра Манојлоска
Горан Трајковски кој работи како доктор во Германија, патувал од Нинберг до Минхен бидејќи од македонскиот конзулат таму преку мејл му закажале термин за сликање
Македонија

МНР за запаленото возило во македонскиот конзулат во Солун: Вандалскиот чин нема да влијае врз добрососедските односи меѓу двете пријателски земји

А1он
Министерството за надворешни работи информира дека е во редовна комуникација со Генералниот конзулат на земјава во Солун и со надлежните институции на Грција, во врска
Свет

САД ја повикуваат Кина да не се одмаздува за затворањето на конзулатот во Хјустон

А1он
Белата куќа денеска ја повика Кина да не спроведува одмаздничка акција, со наредбата за затворање на американскиот конзулат во Ченгду како одговор на затворањето на
Македонија

Македонија го презема конзулатот на екс СФРЈ во Цирих

А1он
Република Македонија го презеде во сопственост објектот на Генераниот конзулат на поранешната СФРЈ во Цирих. Примопредавањето на зградата и опремата во Генераниот конзулат на поранешната