МНР за запаленото возило во македонскиот конзулат во Солун: Вандалскиот чин нема да влијае врз добрососедските односи меѓу двете пријателски земји

Од:

Министерството за надворешни работи информира дека е во редовна комуникација со Генералниот конзулат на земјава во Солун и со надлежните институции на Грција, во врска со инцидентот, во кој на вандалски начин беше опожарено возило на македонскиот конзулат во градот.

– Нашиот конзулат е известен дека грчките власти направиле соодветен увид и ги преземаат сите потребни мерки и активности за пронаоѓање на сторителите и евентуалните мотиви на овој немил случај, како и дека покрај возилото на нашиот дипломат, во истиот период, било запалено и второ возило на различно место во градот, се додава во соопштението на МНР.

Министерството нагласува дека двата случаја се предмет на истрага, со цел да се откријат извршителите и мотивите, за кои оценува дека на ниту еден начин не се насочени против нашата држава.

– Исто така, веруваме дека овој вандалски акт на ниту еден начин нема да влијание врз одличните добрососедските односи меѓу двете пријателски земји, се потенцира во соопштението.

Би можело да ве интересира

Во Струмица изгоре автомобил

Убиство во Солун: Полицаец ги однесе децата на училиште, па ја уби поранешната сопруга

Редовна железничка линија за транспорт на контејнери од пристаништето во Солун до Скопје

Мистериозна смрт во Сурчин: Најдено јагленосано тело

Во пожар изгоре автомобил паркиран во центарот на Тетово

Уапсен криминалец кој намерно запалил возило