ilija dimovski

Македонија

Димовски: Немаше гласање по Бадентер за Законот за Совет на јавни обвинители, тој не е донесен

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Законите за јавно обвинителство и за советот за јавни обвинители не се донесени, бидејќи не беа гласани според Бадентер“, изјави Илија Илија Димовски од ВМРО
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на предлогот за разрешување на Мизрахи

А1он
“Нема прекршување на Преспанскиот договор од страна на Рашела Мизрахи, тврди ВМРО-ДПМНЕ. Проблемот со нејзиното разрешување е во свеста и потсвеста на некој од Владата”.
Македонија

(ВИДЕО) Димовски: Не ме чуди ако предлог текстот за ЈО некој се осмели да го фалсификува

А1он
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски изјави дека владејачкото мнозинство се обидува да го забрза носењето на законот за Јавното Обвинителство бидејќи, како што рече, некому
Македонија

За Илија Димовски „Никогаш Северна“ по дома, но секогаш Северна во европските фотелји

Габриела Димковиќ-Мишевска
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, чија партија но и тој постојано повторуваат „Никогаш Северна, само Македонија“ отстапуваат од ова мото кога излегуваат од државава. По
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Илија Димовски две и пол години го блокира изборот на државен ревизор

А1он
Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање за заглавениот избор на државен ревизор прстот го впери во претседателот на Комисијата за избори и именувања, Илија
Македонија

Продолжи судењето за „Титаник“, се изведуваат материјални докази

А1он
Со изведување материјални докази во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за предметот „Титаник” на Специјалното јавно обвинителство што се однесува за изборни нерегуларности. До
Македонија

Ново рочиште за „Титаник“, ќе се изведуваат материјални докази

А1он
Со изведување материјални докази, во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство во врска со изборни нерегуларности. Претседател
Македонија

Не дојдоа адвокатите на ВМРО-ДПМНЕ и на Илија Димовски – судијата ги опомена дека нема да толерира нови одлагања

А1он
Поради отсуство на адвокатите на ВМРО-ДПМНЕ, Дончо Наков и адвокатот на Илија Димовски, Петат Василев, повторно, по вторпат беше одложено судењето за случајот „Талир” на
Македонија

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

А1он
Досега секогаш Комисијата за мандатно-имунитетни прашања и останатите комисии донесувале одлуки кои биле доставени до Собранието. Овој пат се вели дека Комисијата не зазема став
Македонија

Делегација на македонскиот парламент предводена од Димовски на состанок на Северноатланскиот Совет

А1он
Делегација на македонскиот парламент предводена од пратеникот Илија Димовски, шеф на македонската делегација во Парламентарното Собрание на НАТО, денеска присуствуваше на состанок на Северноатланскиот Совет.