bilateralen protokol

Македонија

Димовски: Владата немаше право да прифати обврска за промена на Уставот, тоа е исто како да го продавате имотот на вашиот сосед

Орце Костов
Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во пресрет на пленарната седница во Собранието на која ќе се расправа за потребата од отворање на Уставот, предупреди
Македонија

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените

А1он
„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови взаемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека Министерството за надворешни работи со
Македонија

Бугарскиот историчар Гоцев: Скопските Македонци се исплашија дека Европа ќе ја препознае бугарштината во Македонија

Орце Костов
Откако македонската влада го прифати предлогот на Макрон и се согласи да почнеме преговори со ЕУ откако ќе ги вметнеме Бугарите во Уставот а притоа
Македонија

Наследникот на Генчовска, Милков: Подготвуваме нов документ со кој ќе се дефинираат задачите во билатералниот протокол со Македонија

Орце Костов
Наследникот на Теодора Генчовска во бугарското министерство за надворешни работи, в.д министерот Николај Милков рече дека една од првите обврски на преодната влада во следните
Македонија

Билатералниот протокол ќе се објави утре по средбата на амбасадорите на земјите-членки во Брисел

Орце Костов
Министрите за надворешни работи на Македонија и на Бугарија, Бујар Османи и Теодора Генчовска го потпишаа билатералниот протокол кој беше еден од клучните документи за
Македонија

На Самуиловата тврдина во Охрид ќе стои дека Самуил бил бугарски цар – БГНЕС го објави билатералниот протокол со Македонија

Орце Костов
Францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Македонија се состои од три независни елементи кои можат само целосно да одговорат на прашањето дали