Димовски: Немаше гласање по Бадентер за Законот за Совет на јавни обвинители, тој не е донесен

Од:

„Законите за јавно обвинителство и за советот за јавни обвинители не се донесени, бидејќи не беа гласани според Бадентер“, изјави Илија Илија Димовски од ВМРО – ДПМНЕ, додавајќи:

dobivaj vesti na viber

„За законот треба Бадентерово мнозинство. И самиот Џафери кога најавуваше дека ќе се гласа со апсолутно мнозинство, рече дека треба дополнително Бадентер. Ние го забележавме овој пропуст, но чекавме да се распушти Собранието и да ја известиме јавноста. Го повикуваме Пендаровски да не го потпишува овој закон, зошто ако одлучи поинаку, ќе биде противуставно“.


Тој вели дека претседателот на Собранието Талат Џафери направил хаос, но „добро е што ова е крај, бидејќи конечно заврши неговото катастрофално претседавање со Собранието“.

Димовски повика да се вратат собраниските снимки за да се види дека при гласањето немало бадентерово мнозинство, што автоматски значи дека законот не e донесен.

„Овој неуспешен ден е завршен за хунтата на власта”, вели Димовски.

Би можело да ве интересира

Службеници во Владата како новинари, на државен трошок престојувале во Софија тврди ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија

Ана Ололовска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: СДСМ молчи за јавниот срам пред стратешките партнери за средбата на Џафери со чеченски политичари блиски до Путин

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле на средбите на Талат Џафери и лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста на Македонија и западниот свет

Ана Ололовска