(ВИДЕО) Заев: Илија Димовски две и пол години го блокира изборот на државен ревизор

Од:

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање за заглавениот избор на државен ревизор прстот го впери во претседателот на Комисијата за избори и именувања, Илија Димовски кој според него ја кочи работата на оваа собраниска комисија.

Две и пол години имаме трпение и чекаме претседателот на комисијата за избори и именување, Илија Димовски, да го одблокира процесот за избор на нов државен ревизор.

Ова не е чесно ниту коректно кон граѓаните на државата, оној кој што е на функција не треба да заборави дека треба да носи одлуки согласно законот.

Токму поради тоа ние имаме една заробена институција, а загора на се му истече мандатот на заменик директорот на Државен завод за ревизија и ќе се соочиме со ситуација кога вработените таму нема да можат да земат плата.

На овој начин се заглавени и други закони: за АВМУ, за советот на МРТ, за судскиот совет и други важни закони.

Замолувам да се има доблест да работиме во интерес на граѓаните, без оглед дали сме политички противници или сме на иста страна, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Резултатите не се како што очекувавме, веројатно разликата ќе биде околу 130 илјади гласови

Александар Тодески

(ВИДЕО) Кузеска: Ги очекуваме резултатите, уверени сме дека граѓаните ќе ја поддржат европската иднина

Александар Тодески

Од 714 обработени избирачки места, 44 отсто од гласовите се за Сиљановска, 19 отсто за Пендаровски, покажува статистиката на ВМРО-ДПМНЕ

Ромите за Демократија: Членови на СДСМ им се закануваа на Ромите набљудувачи

Орце Костов

СДСМ: В среда, на 24 април граѓаните со својот глас за Пендаровски избираат европска иднина

Зајкова: Нема откажување од иднината! Нашиот план предвидува подобар, европски живот за сите со европски вредности!

Орце Костов