ilija dimovski

Македонија

Не дојдоа адвокатите на ВМРО-ДПМНЕ и на Илија Димовски – судијата ги опомена дека нема да толерира нови одлагања

А1он
Поради отсуство на адвокатите на ВМРО-ДПМНЕ, Дончо Наков и адвокатот на Илија Димовски, Петат Василев, повторно, по вторпат беше одложено судењето за случајот „Талир” на
Македонија

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

А1он
Досега секогаш Комисијата за мандатно-имунитетни прашања и останатите комисии донесувале одлуки кои биле доставени до Собранието. Овој пат се вели дека Комисијата не зазема став
Македонија

Делегација на македонскиот парламент предводена од Димовски на состанок на Северноатланскиот Совет

А1он
Делегација на македонскиот парламент предводена од пратеникот Илија Димовски, шеф на македонската делегација во Парламентарното Собрание на НАТО, денеска присуствуваше на состанок на Северноатланскиот Совет.
Македонија

Димовски реагира што многу закони се носат по скратена постапка

А1он
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски реагира што повеќе од десет закони денеска се предлагаат да се носат по скратена постапка. Тој рече дека ни еден
Македонија

Илија Димовски предложи огласување нови членови на антикорупциска пред изборите

Претседателот на комисијата за прашања на изборите и именувањата во Собранието на Република Македонија, Илија Димовски, до Собранието достави предлог-одлука за огласување именување на членови
Македонија

Димовски: Ќе поведам иницијатива пред Уставен за поништување на Законот за јазиците

А1он
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и
Македонија

Илија Димовски нема да учествува на Конгресот: Раководните лица и органи не овозможија услови за демократски Конгрес

А1он
Илија Димовски преку Фејсбук статус соопшти дека нема да учествува на Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ кој што денеска и утре се одржува во Валандово, бидејќи раководните
Македонија

Димовски: Нашите сугестии и забелешки во изминативе две недели не беа соодветно третирани

А1он
Илија Димовски, чиешто име честопати се вртеше по медиумите изминатиов месец како еден од главните претенденти за лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ, пред почетокот на Извршниот