Не дојдоа адвокатите на ВМРО-ДПМНЕ и на Илија Димовски – судијата ги опомена дека нема да толерира нови одлагања

Од:

Поради отсуство на адвокатите на ВМРО-ДПМНЕ, Дончо Наков и адвокатот на Илија Димовски, Петат Василев, повторно, по вторпат беше одложено судењето за случајот „Талир” на СЈО.

dobivaj vesti na viber

Судијата го добил поднесокот од адвокатот Василев 15 минути пред почетокот на судењето во кое пишува дека ќе оди на патување во странство. Адвокатот Донче Наков, кој е бранител на ВМРО-ДПМНЕ, воопшто не се појави на судењето. Судијата Осман Шабани ги опомена обвинетите и нивните адвокати дека еднаш поради отсуство на Илија Димовски дозволил одлагање, но тоа понатаму нема да го дозволува.

„Во иднина тоа нема да го толерирам”, рече Шабани, кој само ги опомена и не ги казни адвокатите за неприсуство. Следните рочишта се закажани за 2 и 16 април.

Во предметот „Талир“ обвинети се поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, бегалецот Никола Груевски, ексгенералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеникот Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска, која лани призна вина и доби условна казна.

СЈО тврди дека обвинетите незаконски добиле најмалку 4,6 милиони евра во готовина, а потоа организирале тие пари да бидат уплатени на жиро-сметката на партијата преку уплатници на различни имиња. Тие се обвинети за злоупотреба на службената положба и овластување и за перење пари.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ закажа протест за 18 јуни во Скопје

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Мицевски: Уследува активна блокада бидејќи Ковачевски и Владата одбија дијалог во четири клучни области за граѓаните и разговор за предвремени избори

А1он

СДСМ: Фарса седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ со штетни одлуки нарачани од Никола Груевски

А1он

Николоски: Од 10 мај почнуваме со активна блокада на Собранието

Искра Манојлоска

ВМРО-ДПМНЕ: Бујар и Ахмети да се договорат дали ја праќале Теута Арифи предлог амбасадор или не и на колку места

А1он