trajko veljanovski

Македонија

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

А1он
Досега секогаш Комисијата за мандатно-имунитетни прашања и останатите комисии донесувале одлуки кои биле доставени до Собранието. Овој пат се вели дека Комисијата не зазема став
Македонија

Судот побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски

А1он
Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија.
Македонија

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

А1он
Шефицата на обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените екс-функционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески е завршен
Македонија

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

А1он
Поранешниот претседател на Парламентот, Трајко Вељаноски, што туку излезе од основниот суд Скопје 1 каде беше повикан на распит за насилниот упад во Собранието од
Македонија

Уапсен Трајко Вељаноски

А1он
Доцна попладнево е уапсен експретседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Вељаноски неофицијално, е осмничен дека е еден од организаторите на настаните од 27 април. Приведувањето на