Мицкоски во јавноста за Македонија, а во амандманите за СЈО секаде пишува Северна Македонија

Од:

Сите 65 амандмани кои ВМРО-ДПМНЕ ги доставило до Министерството за правда за законот за СЈО, го содржат новото уставно име Република Северна Македонија, дознава „А1 он“. Иако претседателот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во јавноста постојано вели дека неговата партија не го поддржува новото уставно име и дека нема да го користи, во пракса е поинаку.

dobivaj vesti na viber

„А1 он“ успеа да дојде до еден од амандманите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ на кој се гледа употребата на новото уставно име.

„Во Република Северна Македонија се основа Основно Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал со седиште во Скопје“, пишува во амандманот 7 со кој се бара СЈО да стане одделение во ОЈО.

ВМРО-ДПМНЕ имале можност да ги поднесат амандманите без придавката „северна“, односно старото име, но не го сториле тоа, велат извори за „А1 он“.

„Тие можат да пратат амандмани со Република Македонија. Ако тој амандман се прифати и има забелешки за употребата на името, да се измени“, велат собраниските извори.

Мицкоски во сите јавни излагања, не го користи новото уставно име. Тој во телевизиско интервју, кога премиерот Зоран Заев го употребуваше новото уставно име, го поправаше, истакнувајќи дека името на државата е Република Македонија. За да докаже дека се противи на придавката „северна“ и дека нема да дозволи употреба на уставното име, Мицкоски на Заев му подари и беџ со името Република Македонија.

Од амандманот 2 поднесен од ВМРО-ДПМНЕ се гледа дека тие даваат поддршка за Законот за антидискриминација, на кој се противеа и за кој не гласаа. Тие бараат измена на амандманот во нацрт-законот и бараат да се додаде „пол, родов идентитет, сексуална ориентација“. Опозицијата тврдеше дека законот кој заштитува од дискриминација е спротивен на традиционалните вредности.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Каевски: Мицкоски не беше мета, туку режисер на крваво сценарио кое не успеа

Орце Костов

(ВИДЕО) Николоски: Бараме формулација за македонски јазик без изјави и дообјаснувања

Орце Костов

СДСМ: Јазикот е чист македонски јазик, вчера тоа и Мицкоски го повтори

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски повика на протест: Прифаќањето на предлогот значи бугаризирани да влеземе во ЕУ

Кристијан Ландов

СДСМ: Мицкоски да созрее, покажува дека нема државнички капацитет

А1он

Мицкоски: Барам веднаш, ако е толку добар предлогот Владата да го објави на нејзината страна

А1он