ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја издаде Нина Ангеловска, владата знаела за случајот Еуростандард банка

Од:

„Зоран Заев вчера кажа дека знаел за Еуростандард банката веќе година дена. Министерката за финансии Нина Ангеловска изјави дека не знаела ништо. Ова е огромен скандал. И манипулација со граѓаните. Кој лаже Заев или Нина?!,“ прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Доколку Нина навистина не знаела, тогаш во кое својство Заев знаел и како оделе податоците до него, кога директен учесник во процесот на макроекономијата е министерството за финансии.

Нина манипулира и ја лаже јавноста. Нина знаела и била должна да знае, согласно функцијата која ја извршува.
Самиот факт што ги повлекла парите предвреме е доказ за тоа. Нина Ангеловска мора да сноси одговорност,“ се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО ДПМНЕ: Неспособната власт сака да ја дефокусира јавноста од тајните преговори кои денес се водат во Софија

А1он

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создава тензии во Собранието, во надеж дека ќе се спасат од одговорност за криминалот, тоа нема да се случи, сите ќе одговараат

А1он

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира низ целата држава

ГРОМ ја раскинува коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Согласно позитивно-правните прописи, пратениците не земаат екстра дневници

А1он

Рекетарите и нивното дувло за криминал

А1он