nina angelovska

Македонија

Ангеловска за намалувањето на парите за партиите: Сите треба да понесат дел од товарот

А1он
Намалувањето на средствата за политичките партии со владина Уредба беше на предлог на Министерството за правда во чиј што буџет е наменето финансирањето на политичките
Економија

На „Отворени финансии“ ќе се следат сите исплати на општините и нивните буџетски институции

А1он
На платформата  „Отворени финансии“ отсега ќе можат да се следат и сите исплати на единиците на локалната самоуправа и нивните буџетски институции. Со втората фаза
Економија

Иако здравствениот систем пука по шевови, непотпишаниот кредит од Светска банка одложен за да не се политизира

Маја Илиевска-Пачемска
На пари од Светска банка за брзо закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата Министерството за здравство, Министерството за труд и социјала и Агенцијата за вработување
Економија

Ангеловска: Информирај се онлајн или телефонски за твојата картичка

А1он
Заштити се, не ризикувај! Сите граѓани ќе ги добијат своите домашни платежни картички според распоредот на печатење и издавање! Одењето во банка и чекањето во
Економија

Ангеловскa: Одобрени се 2 милиони евра за 117 фирми погодени од корона кризата

А1он
Преку втората линија бескаматни кредити за фирмите погодени од КОВИД-19 кризата одобрени се 2 милиони евра за 117 фирми во кои работат 3 001 вработен,
Македонија

Чулев бара синдикатите да и се спротивстават на Владата, за одлука поврзана со наградите кои тој ги бара за вработените во МВР

Кристијан Ландов
Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, повика полициските синдикати јавно да се спротивстават на одлуката на Владата која треба да ја донесе во врска
Економија

Вработени од 18.559 фирми добиле финансиска поддршка за корона кризата

А1он
Заклучно со денеска преку мерката 14.500 денари финансиска поддршка по вработен исплатени се 1,65 милијарди денари на над 120.000 вработени од 18.559 фирми, информира министерката
Економија

Ангеловска на „Корона-дијалози“: Влијанието на новите предизвици од пандемијата врз економијата

А1он
Министерката за финансии, Нина Ангеловска, денеска ќе учествува во академските онлајн дијалози наречени „Корона-дијалози“, на тема „Влијанието на новите предизвици од пандемијата врз економијата“. Како
Економија

Aнгеловска: Целосно реализирана првата бескаматна линија кредити, поддржани 738 фирми со 5,54 милиони евра

А1он
Целосно е реализирана првата бескаматна линија кредити за поддршка на ликвидноста на микро, малите и средни претпријатија од најзагрозените сектори – угостителство, туризам и сообраќај,
Економија

Ангеловска: Нов проект во вредност од 90 милиони евра за поддршка на здравството и социјалата

А1он
Нов „Проект за брзо дејствување против Ковид-19“ во вредност од околу 90 милиони евра за поддршка на здравството и социјалата кој ќе се имплементира со