По предлог на Министерството за правда, партиите ќе добијат четири милиони евра помалку за 2020 година

Од:

На вечерашната седница на Владата, на предлог на Министерството за правда се донесе Уредба со законска сила за финансирање на политичките партии во 2020 година. Четири милиони евра остануваат во буџетот, информираат од Министерството.

dobivaj vesti na viber

„Наместо 0,15% од буџетот, политичките партии ќе добијат само 0,04%, или изразено во цифри, ако за финансирање на политичките партии годинава требаше да им бидат исплатени 320 милиони денари, со Уредбата со законска сила за финансирање на политичките партии во 2020 година, партиите ќе треба да им бидат исплатени вкупно 71.480.556 денари.

Изразено во евра, околу 4 милиони евра се скратени за исплата и ќе бидат пренаменети во буџетот за справување со последиците од пандемијата, а за политичките партии преостануваат нешто повеќе од еден милион евра кои ќе треба да бидат распределени согласно законските прописи“, велат од Министерството за правда.

Би можело да ве интересира

Реакција на Министерството за правда за штрајкот на Независниот синдикат на Управата за водење на матични книги

Тупанчески тврди дека фактурата за сместувањето ја добил на 24. март пред да отпатува, а тогаш бил втор ден во Палермо

Тупанчески и натаму контра Етичкиот кодекс: За Палермо тврди дека платил сам, ама докази нема

Тупанчески не покажува како е платено навивањето во Палермо, Фетаи не одговара како стигна до ВИП-ложа

Кристијан Ландов

Правда ја смени спорната формулација „негативнo мислење’ во Законот за навреда и клевета

Катерина Павлова-Николовска

Маричиќ ја најави кампањата „Има решение“: Медијацијата е побрза и поекономична постапка

А1он