vmro-np

Македонија

ВМРО-НП: Францускиот предлог има многу елементи кои се во интерес на Македонија

А1он
ВМРО-Народна партија смета дека во францускиот предлог има многу елементи кои се во интерес на Македонија со цел надминување на ветото и продолжување на Европската
Македонија

ВМРО-Народна: Да се поведе постапка за забрана на партиите кои се повикуваат на Ванчо Михајлов

А1он
ВМРО-Народна партија соопшти дека се согласува дека името на Ванчо Михајлов не е соодветно избрано за да претставува културен клуб во Македонија. „Во исто време
Македонија

ВМРО-НП: Земјите на ЕУ прифаќајќи ги санкциите кон Русија добиваат пристап кон разни фондови на Унијата, Владата да го отвори ова прашање на состанокот со Борел

А1он
Земјите на ЕУ прифаќајќи ги санкциите на Европската унија кон Русија добиваат пристап кон разни компензациони фондови на Унијата со што поголем дел од штетите
Економија

ВМРО-НП: Пред година и половина кога цените на барел – нафта паднаа на 17 долари повикавме Македонија да купи нафта за своите државни резерви

А1он
„ВМРО-Народна партија сака да ја потсети македонската јавност дека, уште пред година и половина кога цените на барел – нафта паднаа на 17 долари, јавно
Македонија

ВМРО-НП: Македонија загуби две години поради кратковидоста на политичар полн со фрустрации од фамилијарниот бугарски комплекс

А1он
„И покрај тоа што новиот бугарски премиер Кирил Петков дојде во Македонија со многу позитивна енергија и со видно изменета реторика и барања, со волја
Македонија

ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз на сите вакцини одобрени од СЗО, граѓаните да одберат каква ќе примат

А1он
Во поглед на дискусијата за вакцините против Ковид-19 кои треба да бидат примени во Македонија, ВМРО-Народна партија смета дека Владата на Северна Македонија треба да
Македонија

ВМРО-НП: Зошто сè уште нема брзи ПЦР тестови во аптеките во Македонија?

А1он
ВМРО-Народна партија тврди дека има потврдени информации дека во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да
Македонија

ВМРО-НП: Мерките за влез и излез од државата се апсурдни, побезбедно е да се оди во Тирана отколку во Чаир

А1он
ВМРО-Народна партија смета дека одлуките на Комисијата за заразни болести ја прават Македонија земја со најригорозни мерки во Европа, во однос за влез и излез
Економија

ВМРО-НП: Додека сите држави ги пополнуваат и последните цистерни со нафта, од нашата држава нема акција

А1он
ВМРО-Народна партија жали што не гледа никаква активност од страна на Владата на Македонија за купување на нафта во големи количини со која би ги
Македонија

ВМРО-НП: Ги поддржуваме мерките, но одлуката за полициски час од 16:00 има одредени слабости

А1он
ВМРО-Народна партија вели дека во принцип ги поддржува заложбите за порестриктивни мерки во борбата со корона вирусот – КОВИД-19, но во исто време и го