vmro-np

Македонија

ВМРО-НП: Само една изборна единица вистински ќе ја забетонира демократизацијата и плурализмот во Македонија

А1он
ВМРО-Народна партија преку писмено соопштение реагира во однос на како што велат, непринципиелноста на коалицијата помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ особено кога и двете партии настапуваат
Македонија

ВМРО-НП: ДИК да ги исклучи СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ од изборниот процес

А1он
ВМРО-Народна партија упати остра реакција до Државната изборна комисија. Имено ВМРО-Народна партија бара Државната изборна комисија да ги исклучи од претстојниот изборен процес политичките партии
Македонија

ВМРО-Народна партија: Поддршка за конечна демократизација на изборните процеси

А1он
ВМРО-Народна партија упатува целосна поддршка за конечна демократизација на изборните процеси во Македонија. – Сметаме дека има доволно време и овој процес да се усвои
Економија

ВМРО-Народна партија: Укинувањето на прогресивната даночна политика ќе донесе поголема стабилност на бизнис секторот

А1он
„ВМРО-Народна партија изразува поддршка на Владата за одлуката за замрзнување на прогресивното оданочување и враќање на рамниот данок. ВМРО-Народна партија уште на почетокот беше против
Македонија

ВМРО-Народна партија: Поддршка за промена на изборниот законик со што Македонија ќе биде – една изборна единица

А1он
ВМРО-Народна партија покрај илјадниците повици и апели, уште еднаш упатува поддршка за промена на изборниот законик со што Македонија ќе биде – една изборна единица
Македонија

ВМРО-Народна партија поддржува промена на членот 353 од Кривичниот законик

А1он
ВМРО-Народна партија упати поддршка на идејата за промена на членот 353 од Кривичниот законик. „Сметаме дека начинот на кој што е претставен е премногу ригиден
Македонија

ВМРО-НП: Да се воведе мораториум по прашањето за ГМО храната во траење од пет години

А1он
ВМРО-Народна партија реагира во однос на наводите од страна на директорот на АХВ за можното бришење на членот 55 од Законот за безбедност на храната
Македонија

Георгиевски до бугарската јавност: Во Заев имате прагматичен политичар

А1он
Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во колумната објавена за БГНЕС нагласува дека бугарскиот политички и државен врв води целосно непринципиелна политика во однос на македонскиот премиер
Македонија

Советник од ВМРО-НП од делчевскиот совет станува независен

А1он
Советникот Николчо Ситновски, кој досега во Советот на Општина Делчево делуваше како претставник на ВМРО-НП, односно како дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, од денеска стана