biznis

Економија

Потпретседател на ССК проф. д-р Симов: ИКТ секторот, туризмот и агро бизнисот главни сектори за соработка со Бугарија

А1он
Денешниот бизнис форум е одлична можност за мапирање на бизнисите и инвестициски можности и давање поддршка во реализација на заеднички проекти и активности кои ќе
Свет

Економијата на САД во март отворила 431.000 работни места, добар знак за Администрацијата на Бајден

А1он
Работодавците во САД во март вработиле 431.000 луѓе, што значи дека американската економијата е отпорна на шоковои како пандемијата и инфлација, највисока во последните 40
Економија

Ќе се подобрува бизнис климата за развој на женското претприемништво

А1он
Соработка која има за цел економско јакнење на жените преку обезбедување поволна бизнис клима и остварување на стратешките цели и имплементација на мерките и активностите
Економија

Инфософт групацијата прослави 30 години постоење!

А1он
Инфософт Груп, една од најдолгогодишните компаниски групации во регионот со претставништва во Македонија, Албанија и Косово, минатата недела, преку прослава со своите вработени, го одбележа
Економија

Избрани најдобрите „зелени бизнис идеи“ за годинава

А1он
Здружението за социјални иновации „АРНО“ денеска ги прогласи победниците од натпреварот за зелени бизнис идеи 2021. За најдобри без избрани идеите: „Прва библиотека за играчки“
Економија

Деловни резултати на Јунајтед Груп: Стабилен раст на профитабилноста и трансформација во текот на 2020 и првиот квартал од 2021 година

А1он
-Растот на приходите на скоро 2 милијарди евра годишно, во споредба со 742 милиони евра генерирани во 2019 година – Раст на ЕБИТДА на 763
Економија

Македонскиот ИТ пионер „Еконет“ станува дел од реномираната ИТ компанија „Синами“

А1он
Од април 2021 година, една од постарите ИТ компании „Еконет“ се спојува кон визијата на реномираната ИТ компанија „Синами“, која веќе 20 години успешно делува
Економија

Upshift ја отвори својата најнова канцеларија овој месец во Мајами, Флорида

А1он
Водечката он-дименд платформа за барање работни позиции –  Upshift(Македонско-американската компанија) официјално ја отвори својата најнова канцеларија овој месец во Мајами, Флорида. Канцеларијата во Мајами ќе
Економија

Фирмите ќе можат да аплицираат за Ковид 4 бескаматната линија, достапни 10 милиони евра

А1он
Фирмите наскоро ќе може да аплицираат за Ковид 4 бескаматната линија преку Развојната банка, дел од Петтиот пакет мерки, најави денеска министерот за финансии Фатмир
Економија

Бидете дел од најголемиот онлајн бизнис семинар во светот – “Lyconet Online Sensation” 24, Април 2021

А1он
Lyconet (Лајконет) е меѓународна компанија која им нуди бизнис можности на сите со претприемачки дух, поготово на оние кои се заинтересирани да работат онлајн бизнис