krvav cetvrtok

Македонија

На Вељаноски, Јанакиески, Ристовски и Атанасовски им се суди за организација на „крвавиот четврток“

Мери Јордановска
Организацијата на упадот во Собранието на 27 април 2017 година, познат „крвавиот четврток“ денеска влегува во судска процедура. На обвинителна клупа треба да седнат експретседателот
Македонија

Оценувањето на обвинителниот акт за настаните од 27 април одложен за 23 декември

А1он
Одбраната од предметот за настаните од 27 април наместо да ги образложи приговорите на седницата за оцена на обвинителниот акт, побара изземање на еден судија-член
Македонија

14 осудени за крвавиот четврток бараат Иванов да ги помилува

А1он
Семејствата на 14 осудени за настаните од 27 април во Собранието на РСМ поднеле барање за помилување до претседателот Ѓорге Иванов. Барање за помилување поднесено
Македонија

Михајловски за 27 април: Во Собранието не пречекаа со отворени врати, фалеше уште шведска маса

А1он
Во Собранието на РМ, не пречекаа со отворени врати. Недостасуваше уште шведска маса и се да биде на ниво, рече Вилијам Михајловски обвинет за насилниот
Македонија

Продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април

А1он
Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Случајот се наоѓа во завршна фаза и треба да продолжи
Македонија

Законот за амнестија чека потпис од претседателот Иванов

А1он
Законот за амнестија утрово е испратен до кабинетот на претседателот на РМ, Ѓорге Иванов и се чека да биде потпишан, велат од кабинетот на претседателот
Македонија

Шилегов: Влатко Ѓорчев знаеше еден од лицата со качулки

А1он
Поранешниот пратеник Петре Шилегов на денешното рочиште за крвавиот четврток рече дека пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев кога застанал во одбрана на пратениците од новоизбраното
Македонија

МВР ги идентификуваше пратениците кои помагаа на тепачите во Собранието

А1он
Министерството за внатрешни работи го известило Јавно обвинителство дека презело мерки и активности во врска со Наредба за утврдување на целосни лични податоци за седум