trajko veljanoski

Македонија

Трајко Вељаноски: Прекршени процедурите на конститутивната седница, некого за иста ситуација го прогласуваат за терорист

А1он
Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, реагира на вчерашната конститутивна парламентарна седница, тврдејќи дека таа е спроведена надвор од процедурите кои ги налагаат Деловникот, Уставот и
Македонија

На Вељаноски, Јанакиески, Ристовски и Атанасовски им се суди за организација на „крвавиот четврток“

Мери Јордановска
Организацијата на упадот во Собранието на 27 април 2017 година, познат „крвавиот четврток“ денеска влегува во судска процедура. На обвинителна клупа треба да седнат експретседателот
Македонија

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ немала одлука насилно да се влезе во Собрание и да се тепаат пратеници

Кристијан Ландов
Експремиерот и бегалец Никола Груевски преку социјалните мрежи порача дека не е точно обвинението на Обвинителството за гонење на организиран криминал, бидејќи тој и ВМРО-ДПМНЕ
Македонија

Тројца судии ќе го оценуваат обвинението за Вељаноски, Јанакиески, Ристовски и Атанасовски

Васко Маглешов
Судиите од одделот за кривично полнолетни, Марин Станевски, Оља Ристова и Даниела Алексовска Стојановска утре ќе го оценуваат обвинението за организаторите на настаните од 27
Видео Македонија

(ВИДЕО) Вељаноски: Се одзвав на поканата на Обвинителството

А1он
По неполн час, експретседателот на Собранието, Трајко Вељаноски излезе од Обвинителствот за гонење организиран криминал и корупција. „Се одзвав на поканата на Обвинителството. Не направив
Македонија

Вељаноски на распит во Обвинителството за организиран криминал

А1он
Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, утрово се појави на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Вељаноски не влезе низ официјалниот влез
Македонија

Груевски, Бошкоски и Вељаноски засега безбедни за настаните од 27 април

А1он
По денешното изрекување на затворските казни за крвавиот четврток, каде 16 обвинети добија вкупно 211 години затвор, се отвора прашањето што ќе се случува со
Македонија

Џафери го известил Судот дека не биле создадени услови за симнување на имунитетот на Вељаноски

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера го известил судијата на претходна постапка Седат Реџепагиќ дека не биле создадени услови за симнување на имунитетот на пратеникот
Македонија

Џафери за имунитетот на Вељаноски: Имам милион причини за лични чувства, но функцијата не ми дозволува

А1он
Имам милион причини за лични чувства, но функцијата не ми дозволува, рече претседстелот на Собранието, Талат Џафери на брифингот со новинарите, во однос на целата
Македонија

Дали Вељаноски ги држи ДУИ во рака со компромитирачки информации?

А1он
По неделното неуспешно гласање за одземање на имунитетот на екс спикерот Трајко Вељаноски, низ Собранието молк. Се чекаат идните потези на раскраните коалициски партнери. По