Вељаноски на распит во Обвинителството за организиран криминал

Од:

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, утрово се појави на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Вељаноски не влезе низ официјалниот влез на Обвинителството туку низ еден од споредните влезови во зградата

Тој е еден од петтемина осомничени организатори и осмислувачи на упадот на Собранието на 27 април 2017 година.

За него во февруари Обвинителството побара, но судот не определи притвор, бидејќи Собранието не му го одзеде пратеничкиот имунитет.

Вештачењето на телефонот на Вељаноски, што беше дел од судењето за крвавиот четврток покажа дека до или од неговиот телефон се испратени 4 пораки до Никола Груевски, пред и на денот на „крававиот“ четврток.

Во моментите кога е избран Талат Џафери за претседател Вељаноски побарал од Илија Димовски пратеници да му го чуваат кабинетот.

На Никола Тодоров пак му испратил порака да се собере народ. По настаните Вељаноски интензивно комуницирал со пратеникот Крсто Мукоски и со шефот на обезбедувањето, Горан Ѓошевски Леви, и двајцата неправосилно осудени.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Усвоен шестмесечниот извештај од надзорот над функционалноста на АКМИС-от во судовите

Амдије Зенку избрана за претседател на Основниот суд во Кичево

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за употреба на фалсификувана лична карта

Ана Ололовска

Јосевски: Нашите плати не се зголемија за пет отсто

Ана Ололовска

Чичаковски и сопругата на ексспецијалниот обвинител Ајро избрани за управни судии

Васко Маглешов

Бернс: Донираната опрема е чекор кон зајакнување на владеењето на правото

Ана Ололовска