konstitutivna sednica

Македонија

Вељаноски: Првиот случај на конституирано Собрание без избор на спикер беше во 2006 година

А1он
Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски реагира на вчерашната изјава од Кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски околу конституирањето на Парламентот и посочува дека
Македонија

Трајко Вељаноски: Прекршени процедурите на конститутивната седница, некого за иста ситуација го прогласуваат за терорист

А1он
Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, реагира на вчерашната конститутивна парламентарна седница, тврдејќи дека таа е спроведена надвор од процедурите кои ги налагаат Деловникот, Уставот и
Македонија

Верифицирани мандатите на сите пратеници, следуваат договори за коалицирање и состав на нова Влада

Кристијан Ландов
Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан, ниту пак против, верифицирани се мандатите на сите 120 пратеници, со што е избран новиот парламентарен состав.
Македонија

(ВИДЕО) Џафери побара пратениците да останат во салата и да не се групираат, тие не го послушаа

Кристијан Ландов
Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери, за време на конститутивната седница, побара од пратениците за време на паузата да останат на своите места и
Македонија

ВИДЕО: Пратениците пристигнуваат на конститутивната седница, им се мери температура на влезот во Собранието

А1он
Конститутивната седница на македонското Собрание е закажана за денеска напладне, а како што беше најавено, ќе ја води актуелниот претседател на Собранието Талат Џафери. Пратениците