ВИДЕО: Пратениците пристигнуваат на конститутивната седница, им се мери температура на влезот во Собранието

Од:

Конститутивната седница на македонското Собрание е закажана за денеска напладне, а како што беше најавено, ќе ја води актуелниот претседател на Собранието Талат Џафери.

Пратениците претпладнево почнаа да пристигнуваат во Собранието, а во согласност со заштитните мерки, на сите им беше измерена телесната температура на влезот во зградата.

Новиот парламентарен состав ќе биде конституиран во изменети услови кои ги налагаат мерките за заштита од коронавирусот, а седницата ќе се одржи во нова сала, сместена во куполата на законодавниот дом.

Би можело да ве интересира

Средба на Џафери со унгарскиот амбасадор Иштван

Ана Ололовска

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Ана Ололовска

Средба на Здравев и Џафери за ажурирање на постапката за избор на член на Судскиот совет

Ана Ололовска

Проштална средба на Џафери со италијанскиот амбасадор Ромео

Ана Ололовска

Измените на законите за основно и за средно образование по скратена постапка пред пратениците

Ана Ололовска

Седница на Собранието, на дневен ред измените на законите за основно и за средно образование

Ана Ололовска