verifikacija

Македонија

Верификуван мандатот и на пратеничката Емилија Рамбабова, која доаѓа на местото на Јагода Шахпаска

А1он
Собранието на Република Северна Македонија во попладневниот дел од денешната седница и го верификуваше мандатот на пратеничката Емилија Рамбабова од владејачката коалиција, која доаѓа на
Македонија

Потврден и мандатот на пратеничката Снежана Калеска-Ванчева, која доаѓа на местото на Мила Царовска

А1он
Собранието вечерва го верификуваше мандатот на пратеничката Снежана Калеска-Ванчева, која доаѓа на местото на Мила Царовска. Царовска претходно поднесе оставка на пратеничката функција бидејќи е
Македонија

Верификувани мандатите на тројца пратеници кои ќе ги заменат идните министри, седницата ја напуштија и Алијанса и Алтернатива

А1он
Со верификацијата на мандатот на Белкиса Зеќири која доаѓа на местото на Радмила Шекеринска, досега се потврдени мандатите на тројца нови пратеници кои се избрани
Македонија

Верифицирани мандатите на сите пратеници, следуваат договори за коалицирање и состав на нова Влада

Кристијан Ландов
Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан, ниту пак против, верифицирани се мандатите на сите 120 пратеници, со што е избран новиот парламентарен состав.