veljanoski

Македонија

Вељаноски: Првиот случај на конституирано Собрание без избор на спикер беше во 2006 година

А1он
Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски реагира на вчерашната изјава од Кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски околу конституирањето на Парламентот и посочува дека
Македонија

Заев по забелешките на Вељаноски: Идентитетот не го ограничува ниту еден меѓународен договор

А1он
Ги разбирам грижите но не може да кажете дека ќе бидеме Северномакедонци. Идентитетот не го ограничува ниту еден меѓународен договор. Географски ќе има додавка и
Македонија

Обезбедувањето на Вељаноски при упадот во Собранието комуницира со обвинетиот Никола Митревски Кољо

А1он
Денешното рочиште за „крвавиот четврток“ односно насилниот упад во Собранието кој се случи на 27 април минатата година, продолжи со разгледување на видео снимките од
Македонија

Вељаноски: Двајцата приведени собраниски службеници не се виновни

А1он
Поранешниот претседател на Собранието и актуелен пратеник, Трајко Вељаноски реагира на денешното приведување на лицата осомничени за настаните од 27-ми април, меѓу кои имало и
Македонија

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија

А1он
„ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат взаемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го
Македонија

СДСМ: Парламентот има претседател, Вељаноски ќе одговара

А1он
СДСМ со писмено соопштение реагира на изјавата на Трајко Вељаноски дека не го признава Талат Џафери како претседател на Собранието. „Собранието на Република Македонија има
Македонија

Вељаноски не го признава Талат Џафери: Ќе закажам седница кога ќе биде поправена опремата

А1он
Трајко Вељаноски се огласи по хулиганскиот напад во Собранието и по два дена изрази жалење за истите. Во изјава за „Сител“, тој кажа дека МВР
Македонија

Вељаноски ја избрка Рангелова од говорница: Држи прес-конференција во Сала 3

А1он
Претседавачот Трајко Вељаноски не ѝ дозволи на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова да држи класична прес-конференција од собраниската говорница. – Госпоѓа Рангелова, ве молам, прес-конференција
Македонија

Шекеринска и Вељаноски се расправаа кој колку бил присутен на седниците

А1он
Пратеничката и заменик-претседател на СДСМ, Радмила Шекеринска, повторно истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го спречува трансферот на власта. – Откако е независна Македонија, имала 1001 проблем, но