(ВИДЕО) Џафери побара пратениците да останат во салата и да не се групираат, тие не го послушаа

Од:

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери, за време на конститутивната седница, побара од пратениците за време на паузата да останат на своите места и да не излегуваат од салата, со цел да нема групирање и да се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот. Но, скоро никој не го послуша и сите наеднаш почнаа да ја напуштаат просторијата.

На таквото однесување, Џафери на висок им се обрати: „Не морате чопоративно (групно) сите да излезете“.
„За да не излегуваме од салава, поради безбедносни причини, предлагам да останеме овде и по потреба, ако има некој индивидуална потреба, може да излезе. Но, да останеме тука и пратениците да се запознаат меѓусебно колку што ни дозволуваат условите. Треба да се одржи и дистанцата, бидејќи сите разбираме во каква ситуација се наоѓаме и ве молам да поразговарате на ваши места, индивидуално“.

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав се одржува под зајакнати мерки за заштита од коронавирус. Задолжително е носење на маски и употреба на средства за дезинфекција, а на влезот им се мереше температура пред да им биде дозволен влез во зградата на Собранието.

Би можело да ве интересира

Средба на Џафери со унгарскиот амбасадор Иштван

Ана Ололовска

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Ана Ололовска

Средба на Здравев и Џафери за ажурирање на постапката за избор на член на Судскиот совет

Ана Ололовска

Проштална средба на Џафери со италијанскиот амбасадор Ромео

Ана Ололовска

Измените на законите за основно и за средно образование по скратена постапка пред пратениците

Ана Ололовска

Седница на Собранието, на дневен ред измените на законите за основно и за средно образование

Ана Ололовска