ВМРО-ДПМНЕ: Наместо врз Бугарија, Заев прави притисок врз историската комисија

Од:

Нетранспарентното менување на членот на историската комисијата со Бугарија од страна на Заев е обид за замолкнување на вистината. Заев го замолкнува секој обид за спротивставување кон неговите политики и го деградира сечие мислење и критика насочено кон обелоденување на историските факти – велат во соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

-Заев безобразно лаже за смената на членот на комисијата кој беше критички настроен, а со тоа прави дополнителен притисок кон останатите членови, за казната која би ја добиле. Целта е јасна да се потпишат и да се согласат сите членови на се што ќе каже деспотот Заев, за да може да се пазари со идентитетот. Повеќе од три месеци Владата молчи за Анексот и за неговата содржина, која претставува нова капитулација за Македонија и одрекување од идентитетските обележја и историските вистини – стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО: Единствената средба во „Мериот“ за која знаеме е таа на Заев – Мијалков

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Нашите ставови во врска со Бугарија се различни од тие на Георгиевски

ВМРО-ДПМНЕ ги повика менаџерите на здравствените институции да не ги потпишуваат догoворите за стерилизација

Катерина Павлова-Николовска

Зоран Заев единствен кандидат за претседател на СДСМ, над 80 илјади членови ќе гласаат на 21 март

Македонско-бугарската комисија не се договори за учебниците по историја, за Делчев не се зборувало

Жарко Настоски

Заев: Времето на неказнивост го оставаме во историјата

Ана Ололовска