buckovski

Македонија

Бучковски: Решението е во Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и Македонија

А1он
Специјалниот пратеник на Владата на Севена Македонија за Бугарија Владо Бучковски во интервју за емисијата за меѓународна политика „Светот и ние“ на БНТ рече дека
Македонија

Ќучук и Бучковски: Ѕидовите немаат место во нашите односи

А1он
Европратеникот Илхан Ќучук, кој е постојан известувач на Европскиот парламент за Република Северна Македонија и специјалниот пратеник на Владата на Северна Македонија, Владо Бучковски, на
Македонија

Бучковски се сретна со Захариева

А1он
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева го примила специјалниот пратеник на Владата на Република Северна Македонија (РСМ) Владо Бучковски, кој е во
Македонија

Каракачанов: Бучковски има добра волја, но немаат тие што го испраќаат

А1он
Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов во изјава за медиумите денеска ја најави средбата со специјалниот пратеник на македонската Влада, Владо Бучковски, порачувајќи
Македонија

ВИДЕО: Бучковски во Софија со нон-пејпер со гаранции дека Македонија нема територијални претензии кон Бугарија

А1он
Специјалниот претставник на македонската влада, Владо Бучковски во Бугарија однел нон-пејпер во кој има гаранции дека Македонија нема територијални претензии кон соседот и оти нема
Македонија

Бучковски: Заедничката историја не може да ја смениме ниту јас, ниту Захариева

А1он
Северна Македонија е подготвена целосно да го имплементира Договорот за добрососедство, изјави денеска специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски по средбата во
Македонија

Бучковски утре во посета на Софија

А1он
Специјалниот пратеник на Владата за решавање на недоразбирањата со Софија, Владо Бучковски, утре ја започнува својата прва официјална посета на Бугарија. Од бугарското МНР соопштија
Македонија

Средба на Пендаровски и Бучковски околу спорот со Бугарија

А1он
Претседателот на државата Стево Пендаровски на Фејсбук објави дека денеска имал средба со Владо Бучковски кого Владата го назначи за специјален претставник за решавање на
Македонија

Бучковски: Верувам дека со Бугарија можеме да најдеме решение за нашата иднина

А1он
Македонската Влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на имплементацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави
Македонија

Арсовски: Бучковски е одличен познавач на македонско-бугарските односи и почитуван од тамошната јавност

А1он
Владо Бучковски е одличен познавач на македонско-бугарските односи и треба да придонесе кон создавање на позитивна атмосфера за да се надмине проблемот со Бугарија, изјави