zaharieva

Регион

Захариева: Очекувам од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

А1он
Имам надеж и очекување, координирано, во согласност со спецификите на секоја од државите, од 15 јуни да се врати нормалното движење во рамките на Европската
Македонија

Захариева: Од заеднички интерес е ние да ја признаеме вашата реалност, но нема да ги промениме условите

А1он
Од заеднички интерес е Македонија да ја признае историјата, а истовремено ние да ја признаеме нивната реалност во моментов, вели шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина
Македонија

Захариева-Димитров: Заеднички интерес е Северна Македонија да е дел од НАТО и ЕУ

А1он
Брзата ратификација на Протоколот за прием во НАТО во бугарскиот Парламент, е добар пример за тоа колку е силна поддршката на Бугарија и колку за
Македонија

Џафери: Бугарија дава огромна поддршка за евроатлантските аспирации за Северна Македонија

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. На средбата, двајцата соговорници го изразија задоволството
Регион

Захариева: Процесот на евроинтеграција е неповратен за Западен Балкан

А1он
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека по бугарското претседавање со ЕУ, процесот на европска интеграција на Западниот Балкан е неповратен. „Западен
Регион

Захариева: Членството на Македонија во НАТО и ЕУ е од национален интерес за Бугарија

А1он
Од национален интерес за Бугарија во однос на Република Македонија е да имаме стабилен и безбеден сосед. Државата ќе биде таква, кога ќе стане членка
Македонија

Захариева: Ја поздравуваме одлуката на Парламентот во Скопје

А1он
Ја поздравуваме денешната одлука на Парламентот во Скопје со што се отвора процес за европска и евроатлантска интеграција на државата. Тоа го нагласува вицепремиерот и
Македонија

Захариева во посета на Македонија

А1он
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во
Македонија

Захариева-Ременски: Бугарија и Македонија се искрени пријатели

А1он
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска се сретна со претставници на парламентарната Група за соработка со Бугарија во Собранието на Република