zaharieva

Македонија

Софија упати протестна нота до Скопје откако 920 книги не биле пуштени на Деве Баир

А1он
Амбасадата на Бугарија во Скопје испрати протестна нота до македонското Министерство за надворешни работи поради одлуката на царинските власти на граничниот премин Деве Баир да
Регион

Захриева: Акциите на руската шпионска мрежа во Бугарија се закана за евроатлантската заедница

А1он
Дејствата на руската шпионска мрежа во Бугарија се закана за целата евроатлантска заедница. Потребен ни е постојан и реален пристап кон Русија и мора да
Македонија

Османи ѝ го честита националниот празник на бугарската колешка Захариева: Да ги надминеме предизвиците, да обезбедиме прогрес

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи упати честитка до неговата бугарска колешка Екатерина Захариева по повод 3 Март – Националниот празник на Република Бугарија. –
Македонија

Османи пристигна во Софија, веднаш оди на средба со Захариева

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи попладнево пристигна во Софија. Според дипломатски извори во бугарскиот главен град, македонската делегација предводена од Османи веднаш по пристигнувањето
Македонија

Османи во Софија на разговори со Захариева за Акцискиот план

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи веќе е на пат кон Софија, каде што ќе има посебна средба со неговата бугарска колешка Екатарина Захариева, потврди
Македонија

Захариева: Бугарија наскоро ќе ѝ донира вакцини на Македонија

А1он
Наскоро ќе донираме вакцини за Северна Македонија, кога ќе имаме доволно количества од ЕУ, вели министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева. Таа за
Регион

Вака веќе не оди со Северна Македонија, вели Захариева

А1он
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, во интервју за софискиот дневен весник „24 часа“, вели дека коментира дека „Бугарија секогаш ја поддржувала
Македонија

Захариева: Во Македонија се добиваат избори на антибугарска реторика, кај нас тоа не е така

А1он
Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева повторно ја обвини Македонија дека не го почитува Договорот за добрососедство. Таа вели дека за разлика од Македонија
Македонија

„Иницијатива 8“ – Османи им испрати понуда за соработка на Захариева и на Џачка

А1он
Забрзување на инфраструктурните, енергетските и комуникациските инвестициски проекти долж Коридорот осум, изградба на политичка платформа за унапредување на меѓусебна соработка, интензивирање на политичката, економската, безбедносната,
Македонија

Бучковски: Заедничката историја не може да ја смениме ниту јас, ниту Захариева

А1он
Северна Македонија е подготвена целосно да го имплементира Договорот за добрососедство, изјави денеска специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски по средбата во