Османи во Софија на разговори со Захариева за Акцискиот план

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи веќе е на пат кон Софија, каде што ќе има посебна средба со неговата бугарска колешка Екатарина Захариева, потврди денеска на прес-конференција владиниот портпарол Душко Арсовски.

-Очекувано централна точка на преговорите е да биде Акцискиот план, штом се врати од оваа посета ќе имаме повеќе информации во МНР и во Владата во однос на тоа што е постигнато. Инаку, знаете дека од претходно, усогласеноста на двата документа коишто ги доставија двете страни е во финална фаза, така што се очекува попрецизно по оваа средба околу идните чекори, рече Арсовски.

Би можело да ве интересира

Шидер предлага надворешни историчари да им помогнат на Скопје и Софија за спорот

Ана Ололовска

Заев очекува со новата влада на Бугарија да се изнајде решение прифатливо за двете страни

Ана Ололовска

Брисел се надева на брз почеток на преговорите со Македонија, по изборите во Бугарија

Жарко Настоски

Османи: Од понеделник започнуваме нова динамика на комуникација со Бугарија

Ана Ололовска

Стејт департментот вели дека се кршат правата на Македонците во Бугарија, за Каракачанов тоа се информации од соросоиди

Жарко Настоски

Група европратеници го осудуваат предизборниот спот на Џамбаски во кој се вели дека Македонија е бугарска

Жарко Настоски