Бучковски: Верувам дека со Бугарија можеме да најдеме решение за нашата иднина

Од:

Македонската Влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на имплементацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави поранешниот премиер и актуелен специјален пратеник за Бугарија, Владо Бучковски.

Во интервју за БНР, Бучковски рече дека тимовите на двете министерства за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија работат на формулациите и оти верува дека може да се најде решение.

-Верувам, и знам дека додека ние разговараме, тимовите на министерствата за надворешни работи – на Бугарија и на нашето, работат на формулациите коишто ќе покажат дека и без поддршка од кого било, макар што, во моментов го имаме претседателството на Германија, кое е голема поддршка, ние од Западниот Балкан, ние соседите кои имаме заедничка историја, можеме да најдеме решение за нашата заедничка иднина, вели Бучковски за БНР.

Би можело да ве интересира

Фокус на Акцискиот план со Бугарија, подготовки за претстојната седница на заедничката комисија

Ана Ололовска

Нема разговори за идентитетот и јазикот, следните месеци фокус на Акцискиот план, вели Заев

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Јотова: Во преговарачката рамка за С Македонија да се вметнат бугарските барања за почитување на Договорот за добрососедство

Ана Ололовска

Да продолжат разговорите со Бугарија, порачуваат европските дипломати во земјава

Жарко Настоски

Португалија се надева на прва меѓувладина конференција со Скопје до јули

Жарко Настоски

Заев: До изборите во Бугарија фокус на Акцискиот план, потоа ќе прибегнеме кон преговори на политички основи

Ана Ололовска