vlado buckovski

Македонија

(ВИДЕО) Бучковски: Русија стои зад антибугарските протести и желбата за одржување на референдум

Орце Костов
Зад протестите против францускиот предлог и предлогот за референдум за укинување на Договорот за пријателство со Бугарија – стои Русија која долго време работи на
Македонија

Поранешните премиери Бучковски и Георгиевски ќе бидат дел од новиот клуб за македонско-бугарско пријателство

А1он
Со заедничка презентација во Софија и во Скопје ќе биде промовиран новиот клуб за бугарско-македонско пријателство. Промоцијата е закажана за вторник. Според најавата во клубот
Македонија

Бучковски разрешен од должност специјален владин претставник за Бугарија

А1он
Владата на денешната седница го разреши Владо Бучковски од позицијата Специјален претставник на Владата на Република Северна Македонија за Република Бугарија, информираат владини извори. Од
Македонија

Продолжен мандатот на Бучковски како специјален претставник во Бугарија

А1он
На предлог на Комисијата за именување, на денешната владина седница проф. д-р Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на Владата на Република Македонија за
Македонија

Бучковски: Изборите во Бугарија се исклучително важни за Македонија и преговорите со ЕУ

А1он
Бугарските парламентарни и претседателски избори в недела се исклучително важни за нашите амбиции, но и за амбициите на САД и Европската Унија за Софија да
Македонија

Бучковски: Верувам дека со Бугарија можеме да најдеме решение за нашата иднина

А1он
Македонската Влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на имплементацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави
Македонија

Бучковски: Убеден сум дека ќе најдеме решение, но не за седум дена

Искра Манојлоска
Специјалниот владин претставник за Бугарија, Владо Бучковски, вели дека е убеден оти ќе се најде решение, но не за седум дена. „Можеби ќе биде потребно
Македонија

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

А1он
Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бучковски: Филимена и Михајло наредија политички да ми ја сечат главата и како трофеј да ја стават на „Илинденска“

Васко Маглешов
Во завршниот збор на експремиерот Владо Бучковски за предметот „Тенковски делови“, рече дека воделе 4:0 и победата била на дофат, но Скопското обвинителство, кое го
Македонија

Државата ќе му ги плати адвокатите и на Бучковски за 12 години – застареле „Тенковските делови“

Васко Маглешов
За експремиерот Владо Бучковски и за уште тројца обвинети застаре делото во предметот „Тенковски делови“. Коалицијата Сите за правично судење која го мониторираше случајот, соопшти