Продолжен мандатот на Бучковски како специјален претставник во Бугарија

Од:

На предлог на Комисијата за именување, на денешната владина седница проф. д-р Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на Владата на Република Македонија за Република Бугарија, со што практично му е продолжен мандатот кој истекува на 1 декември 2021 година.

Владата пред една година го именуваше Бучковски за специјален претставник во решавање на спорот со Бугарија.

Тој е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана.

Би можело да ве интересира

Ковачевски на средба со Радев: Низ дијалог да дојдеме до решенија кои ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

А1он

Ковачевски му ја додели наградата „Достојни Бугари“ на пожарникарот Галабов

А1он

(ВИДЕО) Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Ана Ололовска

ВИДЕО: Работните групи на Владите на С. Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и ги утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски и Петков на заедничката седница на владите во Софија: Да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Ана Ололовска