Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Од:

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди владиниот портпарол Душко Арсовски.

Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана.

Во последните недели, откако стана актуелен проблемот со блокадата од Бугарија за почетокот на пристапните преговори за Македонија, Бучковски се појавуваше во јавноста со анализи околу прашањето.

Би можело да ве интересира

Во разговорите со Бугарија акцентот е на Акцискиот план и меѓусекторската соработка

Ана Ололовска

Пендаровски: Палењето на знамето на Република Бугарија на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда

Ана Ололовска

МНР го осуди палењето на бугарското знаме на Вевчанскиот карневал

Ана Ололовска

Бугарија упати демарш до МНР поради запалено бугарско знаме во Вевчани

Ана Ололовска

Вашингтон и Брисел на различни позиции околу проширувањето на ЕУ

Жарко Настоски

Земјите од Западен Балкан тешко да влезат во ЕУ, пишува германски ФАЦ

Жарко Настоски