Мицкоски: Само нелегитимен премиер може да го смета гласот на народот за нерелевантен

Од:

„Само нелигитимен премиер кој што е поставен на начин на кој што е така поставен може гласот на народот да го смета за нерелевантен. А, колку е тој релевантен ќе види на 20-ти август овдека во Тетово кога советничката листа на СДСМ ќе доживее класичен дебакл од граѓаните на Тетово. А, на следните предвремени парламентарни избори тој лично и неговите политики како нелигитимен премиер ќе доживеат дебакл од страна на граѓаните на Македонија“, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во рекација на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски за тоа дека барањето за референдумот на опозициската партија е нерелевантно.

dobivaj vesti na viber

Мицкоски додаде дека тој нема што повеќе да додаде како коментар на денешната изјава на Димитар Ковачевски освен да каже дека за 20-тина дена од денеска и те како гласно ќе одекне народот во Тетово, а потоа и насекаде низ Македонија. А, Ковачевски како нелигитимен премиер ќе слушне што има народот да каже.

„Од власта бегаа кога требаше да се соочат со своите колеги од опозицијата кога се гласаше за доверба на Владата, а бегаат и сега од соочување со граѓаните на референдум. Консултациите кои што ВМРО-ДПМНЕ ги прави течат, многу скоро веќе на следната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе разговараме на оваа тема, но и многу скоро од денеска јавноста ќе ги знае нашите чекори кон референдумското изјаснување“, појасни претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Стано: Референдумите во Русија се ескалација, ќе одговориме на соодветен начин

А1он

Шефот на регионот Херсон: Граѓаните мирно избраа присоединување кон Русија

А1он

Нема привилегии за бегалците од Русија како што имаше за Украинците, Македонија не очекува мигрантски бран

Кристијан Ландов

Владата нема договорено решение за парното во Скопје, Ковачевски: Сега работиме

Кристијан Ландов

И Орбан ќе спроведе референдум да го праша народот дали да воведе санкции за Русија

А1он

Захарова: Излезноста на референдумите во Украина надмина 50% во сите региони, гласовите може да се сметаат за валидни

А1он