milorad dodik

Регион

Шмит: Додик ме покани на неговиот имот, прво ќе работиме потоа ќе пиеме ракија

А1он
Високиот претставник во БиХ, Кристијан Шмит, чиј легитимитет го оспоруваат политичарите на Република Српска, во интервју за телевизијата БН рече дека членот на Претседателството на
Регион

Додик итно закажа седница за договорот на БиХ и Велика Британија

А1он
Народното собрание на Република Српска денеска ќе одржи посебна седница. Седницата се одржува на барање на српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, со
Регион

Додик побара Џаферовиќ да поднесе оставка поради самоволни изјави

А1он
Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик денеска побара оставка од претседателот на Претседателството на БиХ, Шефик Џаферовиќ, предупредувајќи дека доколку Џаферовиќ не поднесе
Регион

Вучиќ-Додик: Не ја прифаќаме примената на Бонските овластувања ниту санкциите кон лидерите на Република Српска

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на денешната средба со членот на Претседателството на Босна и Херцеговина (БиХ) Милорад Додик порача дека Србија нема и не
Регион

Шмит поништи закон, а Додик му порача: Купи карта за Германија во еден правец, одморот заврши

А1он
Високиот претставник во БиХ Кристијан Шмит ги искористи бонските овластувања и го поништи Законот за недвижен имот на Република Српска. Оваа одлука Шмит ја соопшти
Регион

Велика Британија воведе санкции за Милорад Додик и Жељка Цвијановиќ

А1он
Велика Британија денеска објави дека воведува санкции за лидерите на босанските Срби Милорад Додик и Жељка Цвијановиќ поради обидот да го поткопаат легитимитетот на Босна
Регион

Европскиот парламент побара санкции против Додик и неговите соработници

А1он
Европскиот парламент го осуди сецесионизмот на српскиот член на Претседателството БиХ, Милорад Додик, па го повика Европскиот совет да воведе санкции за лидерот на Сојузот
Регион

Додик: БиХ е неуспешен проект, треба да се разделиме на цивилизиран начин

А1он
Српскиот член на претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави за шпанскиот весник „Ел Мундо“ дека БиХ „е неуспешен проект“ и дека најдобро решение за земјата