Родители и средношколци протестираа против најавените реформи во образованието

Од:

Родители и средношколци организирани преку иницијативата „Учебници и настава мора да има“, попладнево го почнаа својот протестен марш пред Министерството за образование и наука, беа пред Владата, а потоа пред Собранието. Во исто време, протести се одржуваа и во уште 18 македонски градови,

Пред Собранието, тие испратија пораки до пратениците и до ресорното Министерство да ги повлечат, како што велат, сите најавени образовни реформи кои треба да стапат во сила од новата учебна година.

Родителите изјавија дека се против дигитализација на учебниците онака како што е најавено и додадоа дека проблем претставува и воведувањето предмет сексуално образование. Тие добија поддршка од организацијата „Средношколски глас“.

Максим Крстевски од „Средношколски глас“ посочи дека министерката Царовска сѐ уште не го слуша нивниот револт.

-Видовме дека онлајн наставата не вроди со плод. Дигитализација да, но не на ваков начин и не преку ноќ. Учебници мора да има и мора да се вратиме во училишните клупи, изјави Кртевски.

Би можело да ве интересира

Во АСУЦ „Боро Петрушевски“ почна имплементација на ПИСА тестирањето

Ана Ололовска

МОН: Преку политиките на стипендирање студенти обезбедуваме зголемена финансиска поддршка и за младите од регионот со потекло од РСМ

Ана Ололовска

Предупредувачки бојкот на наставата на ученици од четврто одделение во Тетовско

Катерина Павлова-Николовска

Заев, Николовски и Царовска ја пуштија во употреба спортската сала во Лозово

Ана Ололовска

Царовска на координативен состанок со директорите на училиштата: Важно е да се почитуваат заштитните мерки за училиштата да останат безбедни

А1он

ВИДЕО: Отворена првата билингвална паралелка на италијански јазик во нашата земја

Ана Ололовска