Предупредувачки бојкот на наставата на ученици од четврто одделение во Тетовско

Од:

Дел од родителите на ученици во четврто одделение во тетовскиот регион денеска не ги пуштија децата на настава и го одржаа најавениот предупредувачки бојкот на наставата.

Така направија родителите на учениците во основното училиште „7-ми Март” во Милетино, Општина Брвеница.

Тие се револтирани што годинава четвртоодделенците не добија учебници и согласно новата концепција треба да учат од дигитални примероци преку електронски уреди.

-Никој не е против дигитализацијата во наставата, но бараме тоа да биде помошно средство. За објаснување. Книгата да биде главно средство за наставата. Учебник е учебник. Образованието е бесплатно за сите, а ваму сме принудени да печатиме учебници. Немаат сите можности ниту да печатат учебници ниту да купуваат таблети или други уреди за следење на наставата, изјави Ненад Ѓорѓески, родител и член на училишниот одбор во ОУ „7-ми Март” во Милетино.

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има” го најави денешниот предупредувачки бојкот на наставата.

Би можело да ве интересира

Царовска: Создаваме генерации кои ќе бидат активни предводници на борбата за почиста планета и здрава животна средина

А1он

Тетовската полиција приведе двајца малолетници и 31 годишник поради марихуана

А1он

Условни казни затвор од една година за насилните протести во Тетово на 17 септември

Ана Ололовска

49 санкции за брзо возење во Тетово

А1он

Изборен наставен предмет за финансиска писменост за учениците од економските училишта

Ана Ололовска

Царовска апелира да се користат дигиталните учебници, да се пријави продажбата на печатени

Ана Ололовска