shangajska lista

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Укинати се стипендиите за студирање на најдобрите светски универзитети

А1он
Министерството за образование и наука предводено од кадар на ДУИ одлучи да ги укине стипендиите за македонските граѓани кои ќе успеат да се запишат на
Свет

Доминација на американските универзитети на Шангаската листа

А1он
Американските универзитети ја задржаа својата доминација на врвот на списокот во Шангајската листа на најдобри универзитети во светот. Осумнаесетта година по ред американскиот универзитет Харвард
Македонија

Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа

А1он
Универзитетите од Северна Макеоднија и годинава не се најдоа на Шангајската листа на најдобри 1.000 универзитети во светот. На листата на Академско рангирање на светски