nastavnici

Македонија

Спојувањето предмети е како хирурзите да гаснат пожар, а пожaрникарите да работат во конфекција – протест на наставниците

А1он
Независниот синдикат за образование и НСОН денеска во Скопје одржаа протест, како што нагласија, во интерес на правата на просветните работници и побараа да не
Економија

Колева: Платите на наставниците за пет години ги зголемивме за 36 отсто

А1он
Со исплатата на септемвриската плата, вработените во основното и средното образование ќе добиваат за 15 отсто повисоки месечни примања. Од вкупно 32.500 вработени во основното
Македонија

Вакцинирани околу 75 отсто наставници, околу 2 отсто ученици следат онлајн-настава

А1он
Околу 75 отсто наставници во училиштата се вакцинирани, а настава на далечина следат околу два процента од учениците, соопшти Министерството за образование и наука. Со
Македонија

Засега немаме начин да ги натераме наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот Шабани

А1он
Засега нема механизми, ниту насоки за вакцинирање на наставниот кадар кои досега не е вакциниран, ниту како ќе се спроведува наставата во новата учебна година,
Свет

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи принудени да одржуваат настава во училиште

А1он
Голем број од наставниците во Германија, кои спаѓаат во ризични здравствени групи, побарале да бидат поштедени од работа во училиштата, но биле одбиени, објави порталот
Македонија

(ВИДЕО) Наставниците го информираа Орав зошто се протестира во образованието

А1он
Петмина членови од Наставничкиот пленум денеска се сретнаа со евроамбасадорот Аиво Орав на која го запознале европскиот дипломат со проблемите кои ги имаат тие како
Македонија

Наставничкиот пленум ја демантира информацијата на СДСМ

А1он
Членовите на наставничкиот пленум реагираат на информацијата дека раководството на СДСМ ќе оствари средба со нивни претставници. „Веќе истакнавме дека ние сме неполитичко здружение. Доколку
Македонија

Наставнички пленум: Уште една подлост на господата од МОН

А1он
Наставничкиот пленум објави писмо во кое јавно ја изразува својата поддршка за Средношколскиот пленум, во кое меѓу другото им порачуваат „Заедно сме посилни“. Го пренесуваме
Македонија

Наставници се отчленуваат од Пленумот поради притисоци: Тргнете ме од списокот и ќерка ми трпи последици

А1он
Наставничкиот пленум апелира до политичките партии во земјава и до тесното раководство на СОНК да не вршат притисоци врз наставниците кои членуваат во оваа неформална