Кризниот штаб вечерва ќе одлучува за продолжување на распустот

Од:

Владата на денешната прва седница донесе заклучок вечерва да се разгледа прашањето за продолжување на зимскиот распуст, поради ситуацијата со коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

„Согласно приоритетите на Владата како што се здравјето на граѓаните и квалитетот на образованието, на денешната седница е донесен заклучок за вечерва во 20:00 часот да се свика состанок на Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) за менаџирање со справувањето со последиците од пандемијата со КОВИД-19 и во консултација со Комисијата за заразни болести, да се разгледа прашањето за почетокот на второто полугодие од наставата во основното и средното образование“, велат од Владата.

Би можело да ве интересира

151 нов случај на Ковид-19 во последните три дена, нема починати

СОЗР на Влада: Вработени на Службата за заеднички работи беа логистика на бројната делегација Софија

Службеници во Владата како новинари, на државен трошок престојувале во Софија тврди ВМРО-ДПМНЕ

86 нови случаи на Ковид-19, еден починат

Тројца починати, 76 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

96 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Катерина Павлова-Николовска