Велешанец со пушка шетал по улица, доби 30 дена притвор

Од:

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишник од Велес за кого постои основано сомневање дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки матери од член 396 став 1 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

На 18 февруари, осомничениот неовластено држел огнено оружје – пушка марка „Баикал“ од руско производство, со калибар 12 милиметри, со две цевки со внатрешни ударни механизми и автоматска кочница. Движејќи се по улица во Велес, оваа пушка ја носел со себе, кога го запреле полициски службеници.

Поради околности кои упатуваат дека осомничениот може да се даде во бегство или да го повтори кривичното дело, до судијата на претходна постапка е доставен предлог за определување мерка притвор против осомничениот. Судијата го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​​

Би можело да ве интересира

Велешанец криел пиштол со две цевки и муниција

ВИДЕО: Дувло за стаорци кај службениот влез на инфективното одделение во Велес

Маја Илиевска-Пачемска

Градоначалникот на Велес: Граѓаните да ни кажат како да штедиме струја, во загуба сме 500.000 евра

Орце Костов

Седум повредени во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

А1он

Обвинителството ги испитува причините за несреќата во Кавадарци каде две лица го загубија животот

Катерина Павлова-Николовска

Стоилковски: Извештајот на Темелко Ристевски мора да е основа за истрага на ЈО за партизација и злоупотреба на буџет во партиски цели