Родители не пуштале полицајци да му пишат на синот казна за неносење маска

Од:

Против две лица на возраст од 40 и 43 години Основното јавно обвинителство Битола поднесе предлог за издавање казнен налог за кривично дело – Спречување на службено лице во вршење службено дејствие од член 382 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

На 20.10.2020 година, на пазарот во Битола, двајца полициски службеници се обиделе да легитимираат лице кое не носело лична заштита на лицето. Тој одбил да се легитимира. Во тој момент дошле неговите родители кои го повлекле назад и почнале да им се закануваат на полициските службеници.

Јавниот обвинител за двајцата обвинети предложи Судот да изрече условна осуда со утврдување на казна затвор од по три месеци која нема да се изврши доколку тие не сторат ново кривично дело во рок од една година.​

Би можело да ве интересира

Голема полициска акција во Скопје, запленети околу 200 килограми дрога

А1он

Казнети 205 возачи во Чаир, Сингелиќ и Сарај

А1он

Лишен од слобода жител од село Србјани

Ана Ололовска

Приведен гостиварец баран за издржување казна затвор

Ана Ололовска

Уапсен албански државјанин на ГП „Долно Блаце“ по барање на Интерпол Германија

Ана Ололовска

Приведен дилер за издржување затворска казна

Ана Ололовска