mkd

Македонија

Корчок: Се надевам дека преговарачката рамка ќе биде усвоена за време на португалското претседателство

А1он
Шефот на словачката дипломатија Иван Корчок, кој е во посета на земјава, на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи Бујар Османи изрази надеж дека
Македонија

Португалското претседателство со ЕУ ќе настојува да почнат преговорите со Северна Македонија

А1он
Португалското претседателство со Европската унија го смета процесот на проширување како важно прашање и ќе направат сѐ што е во негова моќ, да се динамизира
Македонија

Вицепремиерот Димитров ја потпиша Рамковната спогодба за превод на правото на ЕУ

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска ја потпиша Рамковната спогодба за превод на правото на ЕУ (acquis), како еден од
Македонија

СДСМ: Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека нема да го признае пописот е доказ за антидржавно и деструктивно однесување

А1он
Најавата на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат дека нема да го поддржи пописот повторно го покажува нивното антидржавно, неодговорно и деструктивно однесување, спротивно на националните
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Не смееме да ги заборавиме скапо платените лекции, мора да сме системски подготвени за следната криза

А1он
Пандемијата покажа колку сме ранливи како луѓе. Истовремено разоткри и многу системски слабости што се извор на социјална нееднаквост и неправда. Не е утеха што
Македонија

Шекеринска – Ињац: Членството на Северна Македонија во НАТО нов импулс во регионалната соработка

А1он
Северна Македонија и Црна Гора се пример за успешна соработка во одбраната и во едукацијата на персоналот и јакнење на одбранбените капацитети. Поддршката што ја
Македонија

Вучиќ: Македонија го смени името, им ветуваа кули и градови, а на крајот не ги отворија преговорите

А1он
Македонија дури и името го смени, а ЕУ ниту со оваа земја не ги отвори пристапните преговори, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ објаснувајќи во телевизиско
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Кои барања на источниот сосед ги прифатиле Заев и Димитров во Берлин?

А1он
Зоран Заев, Никола Димитров, Радмила Шеќеринска, Стево Пендаровски се луѓето кои го излажаа и изманипулираа целиот македонски народ – обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски
Македонија

ЗЗРП: Парите за новогодишно украсување да се пренеманет за инвестиции во здравството

А1он
Во ситуација кога голем дел од јавните здравствени институции работат без основните средства неопходни за нормално пружење на здравствена заштита, а друга страна коронавирусот секојдневно