mkd

Македонија

Бугарија го продолжи задолжителниот карантин за македонските државјани

А1он
Македонските граѓани кои сакаат да влезат во Бугарија и во следните две недели ќе мораат да одат во задолжителен карантин од 14 дена по влезот
Македонија

ЕУ: Нема отворање на границите за Македонија, но секоја земја ќе може да одлучи сама

А1он
Владите на Европската унија одлучија денес да ги отворат своите граници за граѓаните на уште 14 земји, меѓу кои ја нема Македонија. Одлуката, сепак, е
Македонија

СЗО: Македонија меѓу 11 европски земји со „забрзан пренос“ на коронавирусот

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека за првпат во последните неколку месеци во Европа се забележува зголемување на бројот на случаи на заразени со коронавирус
Регион

Од утре 14 дена задолжителен карантин за македонските државјани кои сакаат да влезат во Хрватска

А1он
Од вечерва на полноќ, македонските државјани кои сакаат да влезат во Хрватска ќе мораат да одат во задолжителен 14-дневен период на самоизолација, соопштија здравствените власти
Македонија

Кејт Мери Бирнс ќе биде нова амбасадорка на САД во Македонија

А1он
Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја номинира Кејт Мери Бирнс за иден амбасадор на САД во Република Македонија. Веста за нејзиното номинирање на социјалната мрежа „Твитер“
Македонија

Честитка до Евангелско-методистичката црква по повод Божик

А1он
Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод празникот Божик упати честитка до свештенството и верниците на Евангелско-Методистичката Црква во Република Македонија.